Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Jechać, czy nie?" - co zrobić, gdy wypiliśmy alkohol, a nie jesteśmy pewni czy możemy kierować pojazdem.
W większości polskich komisariatów znajdziecie alkomat, którym można sprawdzić swój stan trzeźwości. Kolejną opcją są jednorazowe alkomaty, ale czy są one wiarygodnym testem trzeźwości?

- Te jednorazowe, nazwijmy to alkomaty, takie dawniej baloniki, to są jednak urządzenia chemiczne. Tu w grę wchodzi na pewno ich czas produkcji, sposób przechowywania. Wątpił bym w pełne bezpieczeństwo tego pomiaru. Warto skorzystać z urządzeń troszeczkę bardziej wymagających technicznie. Jest dużo na rynku o różnych alkosensorów, alkomatów. Oczywiście od pewnej ceny dopiero one są wiarygodne - odpowiada instruktor techniki jazdy Filip Grega.

Sama zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to nie wszystko - dodaje Grega. - Ten aldehyd octowy, wszystkie elementy rozpadu, rozkładu alkoholu w naszym organizmie mają wpływ na to, jak prowadzimy pojazd, mają wpływ na nasze samopoczucie. Może być tak, że alkotest nie pokaże nawet taki profesjonalny, a jednak nasz stan samopoczucia nie pozwala na bezpieczne kierowanie pojazdem i to się zdarza bardzo często. Trzeba organizmowi dać się oczyścić, wypocząć i dopiero wtedy zasiąść za kółko.

Dla tych, którzy nie dysponują własnymi alkomatami z pomocą przychodzą alkosłupki. To nowy pomysł władz Warszawy. Mogą być umieszczone w miejscach publicznych, takich jak parkingi czy stacje benzynowe. Pilotażowy alkosłupek stanął w sierpniu 2023 roku na Bulwarach Wiślanych.
Kolejną opcją są jednorazowe alkomaty, ale czy są one wiarygodnym testem trzeźwości? Odpowiada instruktor techniki jazdy Filip Grega.
Sama zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to nie wszystko - dodaje Grega.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty